Uwaga dotycząca konfiguracji Epson C11ca73201

Konfiguracja drukarki Epson C11ca73201 wymaga od Ciebie uwagi. Przed przystąpieniem do konfiguracji powinieneś mieć dostęp do instrukcji obsługi drukarki, aby móc korzystać z wszystkich funkcji, które oferuje urządzenie. Następnie musisz znaleźć odpowiednie połączenia w celu podłączenia drukarki do komputera. Po ustaleniu połączenia należy skonfigurować drukarkę przy użyciu poleceń konfiguracji drukarki. Kolejnym krokiem jest ustawienie parametrów drukarki, takich jak język, jakość druku i ustawienia papieru. Po skonfigurowaniu drukarki, możesz korzystać z jej funkcji i wydrukować dokumenty.

Ostatnia aktualizacja: Uwaga dotycząca konfiguracji Epson C11ca73201

Wprowadź poniżej numer seryjny urządzenia, aby znaleźć najnowsze odpowiedzi na często zadawane pytania, sterowniki, podręczniki, oprogramowanie i informacje o gwarancji dla Twojego produktu.

Opcje kontaktu z działem pomocy technicznej firmy Epson można znaleźć na karcie Kontakt po wybraniu produktu.

Szukaj według nazwy produktu

Przykład: L5290, XP-245, WF-4740, DS-560

Szukaj według numeru seryjnego

Skonfigurowanie drukarki do pracy w sieci pozwoli nam korzystać z jej możliwości przy użyciu smartfonów, tabletów, a nawet z używania usług typu Cloud Print, które udostępniają możliwość drukowania z dowolnego miejsca na świecie – przez internet. Zanim jednak zaczniemy konfigurować naszą drukarkę do pracy w sieci, musimy sprawdzić, jakie mamy możliwości. W zależności od modelu drukarki mogą być one bardzo różne. Jeśli jeszcze nie kupiliśmy drukarki i zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej, to pod względem możliwości pracy w sieci domowej najlepiej zdecydować się na urządzenie, które ma wbudowany moduł Wi-Fi i może pracować niezależnie od komputera. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli na szybką konfigurację, umieszczenie drukarki w dogodnym miejscu (ograniczeniem jest zasięg sieci Wi-Fi) i wygodną obsługę z wielu różnych platform.

Jeśli mamy starszą drukarkę, która do komunikacji z komputerem wykorzystuje złącze USB, nie musimy od razu wymieniać jej na nową – jest możliwość skonfigurowania jej w taki sposób, aby była widoczna w sieci domowej z możliwością wydruku dokumentów. Przy tym wariancie są jednak pewne wady, a największą z nich jest to, że musi być uruchomiony komputer z dostępem do sieci, do którego podłączona jest drukarka – tylko wtedy inne urządzenia w sieci będą ją widziały i miały możliwość drukowania.

Alternatywnie drukarki, które nie mają modułu Wi-Fi, możemy podłączyć przez port USB do naszego routera sieciowego – oczywiście router musi być wyposażony w port USB i obsługiwać funkcję serwera wydruku. Jest to kompromisowe rozwiązanie. Trzeba umieścić drukarkę w centralnym punkcie mieszkania w pobliżu routera. Dodatkowo ze względu na to, że router pracuje praktycznie bez przerwy, nasza drukarka również będzie cały czas widoczna w sieci bez konieczności uruchamiania jednego z komputerów.

Są też serwery wydruku w formie modułu z anteną i portem USB. Dzięki temu starą drukarkę bezpośrednio udostępnimy w domowej sieci. To, na którą opcję udostępniania w sieci drukarki się zdecydujemy, zależy głównie od możliwości naszego sprzętu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się drukarka z modułem Wi-Fi. W tym poradniku znajdziemy opisy różnych konfiguracji, dzięki czemu niezależnie od tego, jaki mamy sprzęt, powinniśmy móc korzystać z jednej drukarki na wszystkich urządzeniach w sieci.

Konfigurujemy drukarkę Wi-Fi

Najwygodniejsza w obsłudze jest drukarka wyposażona w moduł Wi-Fi. Po poprawnym skonfigurowaniu możemy umieścić ją w dowolnym miejscu w domu, o ile nadal ma dostęp do sieci bezprzewodowej i zasilania. Poznajmy konfigurację takiej drukarki na przykładzie modelu HP DeskJet Ink Advantage 3635.

1. Instalujemy sterowniki drukarki na komputerze, z którego zamierzamy drukować dokumenty. Powinny być dołączone do drukarki na płycie, możemy też pobrać najbardziej aktualne bezpośrednio ze strony producenta. W przypadku drukarek HP wystarczy wejść na stronę – https://support. com/pl-pl i wyszukać nasze urządzenie.

2. Po pobraniu aktualnego oprogramowania instalujemy je na naszym komputerze i uruchamiamy.

3. Następnie wykonujemy po kolei wszystkie kroki wskazane przez kreator: łączymy się z drukarką poprzez przewód USB, podajemy konfigurację sieci bezprzewodowej, z której korzystamy, odłączamy przewód, rejestrujemy nasze urządzenie i po chwili możemy skorzystać z naszej drukarki bezprzewodowo.

4. Konfigurację w sieci bezprzewodowej przeprowadzamy tylko jeden raz, natomiast sterowniki musimy zainstalować na wszystkich urządzeniach, jeśli chcemy korzystać z zaawansowanych funkcji drukarki – w przypadku podstawowych wydruków wystarczą standardowe sterowniki dostępne w systemie Windows 10.

5. Z drukarki będzie można drukować po wskazaniu jej przy próbie wydruku dokumentu – rozpoznamy ją po nazwie.

Drukujemy w chmurze – Google Cloud Print

Jeśli nie mamy drukarki z modułem Wi-Fi, możemy skorzystać z możliwości drukowania poprzez Google Cloud Print. W tym wypadku trzeba jednak mieć cały czas włączony komputer, do którego podłączona jest drukarka, oraz otwartą przeglądarkę Google Chrome z zalogowanym użytkownikiem. Konfiguracja jest bardzo prosta.

1. Jeśli mamy drukarkę Wi-Fi, upewniamy się, że jest aktywna w naszej sieci domowej, a w przypadku drukarki na stałe podłączonej do komputera sprawdzamy, czy jest uruchomiona. Uruchamiamy przeglądarkę Google Chrome, klikamy w prawym górnym rogu na trzy kropki, a później na Ustawienia.

2. Następnie klikamy na dole strony na Zaawansowane.

3. W polu Drukowanie klikamy na Google Cloud Print.

4. W kolejnym oknie klikamy na Zarządzaj urządzeniami Cloud Print.

5. W oknie powinna pojawić się dostępna drukarka, która jest w tej samej sieci. Rejestrujemy ją – klikamy na Zarejestruj. Jeśli nie mamy drukarki Wi-Fi, tylko tradycyjną, podłączoną przez USB, dodajemy ją, klikając na Dodaj drukarki.

6. Potwierdzamy rejestrację, klikając na Potwierdź.

7. Następnie na panelu drukarki Wi-Fi wciskamy migający przycisk odpowiadający za dodanie drukarki do usługi Cloud Print. Po chwili zostanie wydrukowana strona testowa, a drukarka zostanie dodana i będzie widoczna w polu Moje urządzenia.

Korzystamy z drukarki poprzez Google Cloud Print

Po wejściu na stronę https://www. com/cloudprint#printers możemy zarządzać drukarkami dodanymi do usługi Google Cloud Print i udostępniać je innym użytkownikom.

Drukować można z przeglądarki Google Chrome po zalogowaniu na konto, które ma udostępnioną drukarkę. Nie da się drukować dokumentów bezpośrednio z komputera – muszą być one otworzone do odczytu w przeglądarce, a dokumenty pakietu Office – dodane najpierw do dysku Google.

Udostępniamy drukarkę w Windows

Jeśli mamy drukarkę bez modułu bezprzewodowego, pozostają nam dwie opcje: skonfigurowanie jej z komputerem lub z routerem, który obsługuje serwer wydruku. W tej wskazówce przeczytamy, jak przeprowadzić konfigurację i udostępnianie w środowisku Windows w przypadku komputera. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ wymusza na nas, aby drukarka była cały czas podłączona do komputera, a tym samym musi się znajdować w jego pobliżu. Drugi minus to konieczność pracy komputera. Jeśli zostanie on wyłączony lub straci dostęp do sieci, drukarka nie będzie widoczna dla innych urządzeń i nie będzie można drukować.

1. Uruchamiamy drukarkę zgodnie z zaleceniami producenta, instalujemy odpowiednie sterowniki i zgodnie z instrukcjami kreatora podłączamy drukarkę do komputera w odpowiednim momencie instalacji.

2. Po poprawnej instalacji, gdy możemy już drukować z drukarki, przechodzimy do ustawień udostępniania. Uruchamiamy Panel sterowania i klikamy na Centrum sieci i udostępniania.

Jeśli mamy ustawiony inny tryb widoku, możemy skorzystać z okna wyszukiwania w górnym prawym rogu.

3. Teraz po lewej stronie klikamy na Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania.

4. Następnie wybieramy opcję Włącz udostępnianie plików i drukarek i klikamy u dołu okna na Zapisz zmiany.

5. To dopiero połowa czynności – teraz musimy udostępnić konkretne urządzenie. W pole wyszukiwania systemu Windows wpisujemy Drukarki i skanery i klikamy na wyszukaną pozycję.

6. Odnajdujemy nasze urządzenie na liście, wybieramy je i klikamy na Zarządzaj.

7. Następnie klikamy na pozycję Właściwości drukarki.

8. Przechodzimy do zakładki Udostępnianie, zaznaczamy opcję Udostępnij tę drukarkę i klikamy u dołu okna na OK.

9. Po chwili drukarka zostanie udostępniona wszystkim urządzeniom w sieci lokalnej. Pamiętajmy, że aby była widoczna, komputer i drukarka muszą być cały czas uruchomione.

Konfiguracja drukarki sieciowej z wykorzystaniem routera

Podstawowym warunkiem, aby taka konfiguracja była możliwa, jest obsługa serwera wydruku przez nasz router. Można to sprawdzić na stronie producenta lub w instrukcji obsługi. Jeśli nasz router na to pozwala, będziemy mogli w wygodny sposób udostępnić drukarkę dla wszystkich urządzeń w sieci domowej. Oczywiście w tym przypadku będzie nas ograniczać położenie naszego routera, ponieważ drukarka musi znajdować się w jego pobliżu. Musimy też pamiętać o tym, aby nie wyłączać drukarki, ponieważ musi być cały czas w trybie czuwania – w innym przypadku nie będzie widoczna w sieci. Poznajmy konfigurację na przykładzie routera Asus RT-AC1200G+ – wygląda ona jednak dość podobnie w większości routerów.

1. Podłączamy drukarkę do routera poprzez port USB.

2. Przechodzimy do panelu administratora i logujemy się (domyślny adres sieciowy znajdziemy na spodzie urządzenia).

3. Klikamy po lewej stronie na Aplikacja USB.

4. Teraz klikamy na Serwer drukarki sieciowej.

5. Klikamy na Download Now! i pobieramy plik umożliwiający konfigurację drukarki.

6. Po pobraniu uruchamiamy plik i postępujemy zgodnie z instrukcjami kreatora.

7. Na koniec pojawi się informacja dotycząca statusu konfiguracji – zamykamy ją, klikając na Zakończ.

Od teraz drukarka będzie dostępna na wszystkich urządzeniach w naszej sieci. Uwaga! W przypadku niektórych modeli drukarek może się okazać, że do poprawnej pracy wymagana będzie instalacja pełnych sterowników.

Dodajemy drukarkę w sieci

1. W pole wyszukiwania Windows wpisujemy Drukarki i skanery. Klikamy na wynik.

2. Potem klikamy po prawej stronie na Dodaj drukarkę lub skaner.

3. Jeśli poprawnie skonfigurowaliśmy drukarkę do pracy w sieci, powinna pojawić się po chwili wyszukiwania – wybieramy ją i klikamy na Dodaj urządzenie.

4. Zacznie się dodawanie drukarki do systemu. Po jej identyfikacji zostaną wyszukane i zainstalowane sterowniki producenta. Na koniec pojawi się komunikat Gotowe – możemy korzystać z drukarki w sieci lokalnej. Zaczynając drukowanie, z listy drukarek wybieramy dodane urządzenie. W polu Lokalizacja widać, że jest udostępnione w sieci na wskazanym adresie IP i porcie.

Uwaga! Jeżeli mamy Windows 10, większość drukarek powinna od razu działać na domyślnych ustawieniach z podstawowymi sterownikami. Jeśli jednak chcemy korzystać z zaawansowanych możliwości drukowania, powinniśmy zainstalować na każdym urządzeniu pełne sterowniki producenta.

Jaką drukarkę warto wybrać

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych modeli drukarek, z których można wygodnie korzystać w sieci.

HP DeskJet Ink Advantage 5075

  • Technologia druku: atramentowa
  • Funkcje podstawowe: drukarka, skaner, kopiarkaRozdzielczość w kolorze: 4800 x 1200 dpiSzybkość druku w czerni: 20 str. /minŁączność bezprzewodowa: Wi-FiSprawdź aktualną cenę tego modelu

EPSON Expression Premium XP-6000

Rozdzielczość w kolorze: 5760 x 1440 dpiSzybkość druku w czerni: 16 str. /minSprawdź aktualną cenę tego modelu

Drukarki z napełniaczami

Od niedawna na rynku konsumenckim można zakupić drukarki atramentowe, które nie korzystają ze specjalnych kartridży, ale napełniaczy z atramentem. Pozwala to na uzyskanie ogromnych oszczędności podczas drukowania, gdyż tego typu drukarki pozwalają na drukowanie nawet do 15 000 stron na materiałach eksploatacyjnych, które otrzymamy przy zakupie.

Czarny tusz w zestawie; pozwala na wydruk nawet 13 000 stron

Brother DCP-T510W

Technologia druku: atramentowa (z napełniaczami)Rozdzielczość w kolorze: 6000 x 1200 dpiSzybkość druku w czerni: 27 str. pl/widget-click/34715/2, 21035? S=undefined&A=undefined&IV=201912091133080202539250&IP=201912091133080202539250&kvIV=201912091133080202539250&kvIP=201912091133080202539250&kvseg_rand=44&kvcwidth=1280&kvismobile=0&kvistv=0&kvflash=0&kvhtml5c=1&kvseg_ab=4&kvadtype=expand&du=https%3A%2F%2Ftechnologie-storyeditor-proxy. eu%2Fstory%2F12e356cf-5ba6-4e8d-93dc-213dc48ead18" rel="noopener noreferrer">Sprawdź aktualną cenę tego modeluCzarny tusz w zestawie; pozwala na wydruk nawet 15 000 stron

HP Ink Tank Wireless 419

Technologia druku: atramentowa (z napełniaczami)Szybkość druku w czerni: 19 str. /minSprawdź aktualną cenę tego modelu

Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:

Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 90 zł)Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 99 zł)Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratęPrzeczytaj także: Jak stworzyć domowy serwer plików na własnym routerze

Zobacz, o co chodzi z rdzeniami, wątkami i hercami, czyli rzecz o procesorach:

Rozpoznawanie problemów

Wskaźniki błędów
EPSON Status Monitor (tylko w systemie Windows)Uruchamianie testu działania drukarki

Zaleca się rozwiązywanie problemów dotyczących drukarki dwuetapowo: najpierw należy zdiagnozować problem, a następnie stosować prawdopodobne rozwiązania do momentu rozwiązania problemu. Informacje przydatne do diagnozowania i rozwiązywania najczęściej występujących problemów można uzyskać w trakcie rozwiązywania problemów w trybie online, w oknie Control Panel (Panel sterowania), w programie narzędziowym EPSON Status Monitor lub w wyniku przeprowadzenia testu działania drukarki. Patrz odpowiednia sekcja poniżej. W przypadku wystąpienia określonego problemu związanego z jakością wydruku, problemu z wydrukiem niezwiązanego z jakością wydruku, problemu z podawaniem papieru lub jeśli drukarka w ogóle nie drukuje, należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w odpowiedniej sekcji. Aby rozwiązać problem, konieczne może być anulowanie drukowania.
Patrz Anulowanie drukowania

Wskaźniki błędów

Sprawdzanie komunikatów o błędach wyświetlanych na ekranie LCD umożliwia rozpoznanie i rozwiązanie większości problemów. Jeśli rozwiązanie problemów poprzez sprawdzanie komunikatów nie powiedzie się, należy posłużyć się poniższą tabelą i spróbować zalecanych rozwiązań. Komunikaty o błędachWaste ink pad in the printer is saturated. (Poduszka na zużyty tusz w drukarce jest całkowicie nasączona) Należy skontaktować się ze sprzedawcą, aby ją wymienić.
Rozwiązanie
Printer error. Please see your documentation. (Błąd drukarki. Zapoznaj się z dokumentacją)Należy wyłączyć drukarkę i ponownie ją włączyć. Należy upewnić się, że wewnątrz drukarki nie znajdują się taśmy ochronne lub papier. Jeśli komunikat o błędzie jest nadal wyświetlany, należy skontaktować się ze sprzedawcą. Należy skontaktować się ze sprzedawcą, aby ją wymienić. The document is too complex to print with Bluetooth. (Dokument jest zbyt skomplikowany, aby możliwe było wydrukowanie go przy użyciu technologii Bluetooth)Należy zapoznać się z dokumentacją urządzenia, które przesyła dane. Error in the data.
The document cannot be printed. (Błąd w danych. Dokument nie może zostać wydrukowany)
Należy zapoznać się z dokumentacją urządzenia, które przesyła dane.
(Przyczyna: dane są niedostępne ze względu na nieprawidłowe działanie urządzenia).
The document may not be printed correctly. Dokument może nie zostać wydrukowany prawidłowo)
Należy zapoznać się z dokumentacją urządzenia, które przesyła dane.
(Przyczyna: część danych jest uszkodzona lub nie można umieścić ich w buforze).
Cannot recognize the memory card or disk. (Nie można rozpoznać karty pamięci lub dysku)Należy upewnić się, że karta pamięci lub dysk zostały włożone prawidłowo. Jeśli tak jest, należy sprawdzić, czy nie występuje problem z kartą lub dyskiem, a następnie spróbować ponownie. Cannot recognize the device. (Nie można rozpoznać urządzenia)Należy upewnić się, że karta pamięci została włożona prawidłowo. Jeśli podłączono urządzenie USB, należy upewnić się, że dysk został włożony prawidłowo. Print head cleaning failed. (Wystąpił błąd czyszczenia głowicy drukującej. )Należy ponownie wykonać procedurę.

EPSON Status Monitor (tylko w systemie Windows)

W przypadku wystąpienia problemu podczas drukowania w oknie wskaźnika postępu zostanie wyświetlony komunikat o błędzie. Gdy konieczna jest wymiana pojemnika z tuszem, należy kliknąć przycisk How To (Jak) na ekranie, aby uruchomić procedurę wymiany pojemnika krok po kroku w programie EPSON Status Monitor. Jeśli komunikat o błędzie wskazuje, że czas eksploatacji wewnętrznych części drukarki dobiega końca, poduszka na zużyty tusz w drukarce jest całkowicie nasączona. Należy skontaktować się ze sprzedawcą, aby ją wymienić.
Uwaga:W przypadku zainstalowania drukarki jako drukarki udostępnionej w sieci o przedstawionych poniżej kombinacjach komputerów systemy operacyjne komputerów klienckich nie mogą komunikować się z drukarką i niektóre funkcje nie są dla poszczególnych komputerów klienckich dostępne. SerwerKlientWindows XP x64/XPWindows Me/98 SE/2000

Uruchamianie testu działania drukarki

Jeśli nie można określić źródła problemu, wykonanie testu działania drukarki może pomóc w stwierdzeniu, czy problem jest związany z drukarką czy z komputerem. Aby uruchomić test działania drukarki, należy wykonać poniższe kroki.
Upewnij się, że drukarka i komputer są wyłączone. com/onlineguides/pt/spr360/html/files/step_2. gif"/>Odłącz kabel od złącza interfejsu drukarki. com/onlineguides/pt/spr360/html/files/step_3. gif"/>Upewnij się, że do podajnika arkuszy załadowano papier w formacie A4, do drukarki nie jest wsunięty podajnik CD/DVD, a taca przednia znajduje się w pozycji podawania papieru. Jeśli taca przednia nie znajduje się w pozycji podawania papieru, przesuń dźwignię w górę i ponownie ustaw tacę przednią.
Naciśnij przycisk  Start (Rozpocznij). Zostanie wydrukowany wzór testu dysz. Jeśli wzorzec zawiera przerwy, należy wyczyścić głowicę drukującą. com/onlineguides/pt/spr360/html/maint_2. htm#s-00900-00200">Czyszczenie głowicy drukującej
  • Jeśli wzór zostanie wydrukowany, problem prawdopodobnie leży w ustawieniach programu, kablu lub komputerze. Istnieje również możliwość, że oprogramowanie nie zostało zainstalowane prawidłowo. Należy spróbować odinstalować i ponownie zainstalować oprogramowanie. com/onlineguides/pt/spr360/html/app_12. htm#s-00300-01900">Odinstalowywanie oprogramowania drukarki
Jeśli wzór testu nie zostanie wydrukowany, problem może dotyczyć drukarki. Należy spróbować wykonać instrukcje zawarte w poniższej sekcji. com/onlineguides/pt/spr360/html/trble_6. htm#s-01200-00900">Drukarka nie drukujeJeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy skontaktować się z firmą Epson. com/onlineguides/pt/spr360/html/custo_2. htm#s-77700-00200">Kontakt z biurem obsługi klienta

Uwaga dotycząca konfiguracji Epson C11ca73201

Bezpośredni link do pobrania Uwaga dotycząca konfiguracji Epson C11ca73201

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Uwaga dotycząca konfiguracji Epson C11ca73201